Учебно съдържание

Автомобилна електроника

Обучението на  професионални бакалаври по „Автомобилна електроника“ е предназначено да подготвя кадри за проектиране, ремонт и поддръжка на автомобилни електронни системи, които да се реализират и работят в области на автомобилната индустрия и промишленост, в сервизната и проектантската сфера.

Специалистите по „Автомобилна електроника“ придобиват задълбочени научно-теоретични знания и практически опит, което ще определи дейността им със следното предназначение: проектантска и конструкторска, монтажна и диагностична работа свързана с датчици, преобразувателни устройства, изпълнителни механизми; електрообзавеждане, електрозадвижване и електронни регулатори в автомобила; характеристики и параметри на електронните системи за двигатели с вътрешно горене; комфортни устройства и системи, поддържащи нормалното функциониране на автомобила.

Специалистите ще получат знания и умения, за да участват в производство на електронни системи за управление на автомобила, проектантска дейност в сферата на производство на автомобили, монтаж и настройка на охранителни системи;

Завършилите образователно-квалификационната степен „професионален бакалавър“ на специалността “Автомобилна електроника” трябва да са подготвени да работят в следните области: ръководители и участници във фирми за разработване и производство на електронни автомобилни системи, управление и дизайн на печатни платки; ръководители и участници във фирми за диагностика, ремонт, тунинговане на автомобили и търговска дейност; специалисти в държавни и обществени институции, търговски дружества и организации, в частния бизнес. Специалистите ще намерят възможности за реализация във всички сфери на електрониката. Завършилите студенти могат да продължат обучението си образователната и научна степен „магистър“ в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас.

Образователно квалификационна степен - Професионален бакалавър

Професионална квалификация - Професионален бакалавър по Автомобилна електроника

РЕАЛИЗАЦИЯ

  • Техник, електронна техника
  • Чертожник, техника
  • Техник, механик
  • Настройчик на транспортни средства
  • Инспектор, технически стандарти

Електронни системи в промишлеността и медицината

Студентите, които се обучават по специалност „Електронни системи в промишлеността и медицината”, образователно-квалификационна степен „бакалавър”, завършват обучението си с професионална квалификация „инженер по електроника“.

Основната цел на обучението е да се подготвят квалифицирани специалисти в областта на промишлените и медицински електронни системи и свързаните с тях области – електротехника, автоматика, компютърни и информационни технологии.

Образователната програма „Електронни системи в промишлеността и медицината” отговаря на все по-нарастващата нужда от специалисти, извършващи дизайн, конструиране, производство, експлоатация и поддръжка на електронни системи, свързани с промишлеността  и медицината.

Подготовката на специалистите включва придобиването на задълбочени познания в областта на:

  • инженерните науки – дизайн и експлоатация на електронни системи, енергоефективно управление на електромеханични системи, промишлени контролери и вградени системи, моделиране и CAD системи, сензори и сензорни системи, интелигентни устройства за биомедицината, алгоритми за обработка на инженерни и медицински данни, микро и нанотехнологии и др.
  • информационните технологии – автоматизация на проектирането, индустриална автоматизация, компютърни симулации и др.

Завършилите специалността могат да намерят професионална реализация като:

  • конструктори, тест инженери, системни инженери и др.;
  • инженери по поддръжка и ремонт на промишлени и медицински електронни системи (системи за образна диагностика и др.);
  • дистрибутори на специализирана промишлена и медицинска техника и др.

Професионалната реализация може да се осъществи още и в социалните сфери; в образованието и науката; в икономиката; в държавната и европейска администрация.

Образователно квалификационна степен - Бакалавър

Професионална квалификация - Инженер по електроника

 

Електроника

Специалността “Електроника” е широкопрофилна. Завършилите специалността могат да работят в направленията по проектиране и поддръжка на електронни възли, модули, устройства и системи за преобразуване на електрическа енергия, микропроцесорни системи, експлоатация и ремонт на електронно оборудване, управленска, производствена и дистрибуторска дейност във фирми и чуждестранни представителства в областта на електрониката и електронните технологии.

Образователно квалификационна степен - Бакалавър

Професионална квалификация - Инженер по електроника

РЕАЛИЗАЦИЯ

        • Инженер електронна техника
        • КИП и автоматика
        • Сервизен инженер
        • Инженер АСУ
        •  

 

Интелигентни транспортни системи

Студентите от специалност “Автомобилна електроника (Интелигентни транспортни системи)” получават диплома за ОКС (образователно-квалификационна степен) “Бакалавър” с професионална квалификация “Инженер по електроника”.

Специалност “Автомобилна електроника(Интелигентни транспортни системи) ” включва основни знания за:

  • автомобилната електроника;
  • електрически автомобили;
  • интелигентни транспортни системи: автономни системи за управление на превозни средства, инфраструктура за
    зареждане на електромобили, интелигентни системи за управление на трафика и други модерни технологии.

Специалността се реализира и осигурява на базата на спечелен от ТУ Варна проект с бюджет приблизително 2 млн. лева. Проектът по Оперативна програма „НОИР“, по процедура „Модернизация на висшите училища“. Предвидените средства са за създаване на нов учебен план, учебни програми, дигитализация на обучението, съвременна хардуерна и софтуерна учебна база, като и на възможност за реализиране на международни мобилности на студентите от специалността. Всичко това създава необходимата предпоставка за реализиране на обучението на студентите на много високо техническо ниво.

Изготвеният учебен план по специалността “Интелигентни транспортни системи (Автомобилна електроника)”, реализиран на базата на спечеления проект, ще даде възможност на студентите да натрупат нужни знания и умения в приоритетни област като общата електроника, автомобилната електроника, електрическите превозни средства и интелигентните транспортни системи.

Успешно завършилите обучението си студенти ще намерят реализация основно в области, свързани с разработка, производство и експлоатация на електрони устройства, автомобилна електроника, електрически коли и интелигентни транспортни системи.

През първите две академични години се изучават широк кръг фундаментални и общо технически дисциплини.

През третата и четвъртата академични години студентите се изграждат като специалисти по електроника, с насоченост към автомобилната техника. Студентите имат и допълнителна възможност да изберат измежду няколко направления за специализация, като в зависимост от избора им те получават по-задълбочена подготовка по: Автомобилна електроника, Електрически автомобили, Интелигентни транспортни системи.

Модерните софтуерни пакети за компютърна симулация и проектиране MATLAB, PSPICE, Altium Designer и др., системите за развитие на Texas Instruments, Xilinx, Altera, Agilent, National Instruments и др., както и програмирането на С/С++/C# и VHDL/Verilog, Python, предоставят възможности както за съвременно практическо обучение, така и за осъществяване на научно-изследователски и приложни разработки.

Реализацията на инженерите по електроника е в много български и чужди фирми, като: Контракс България, Renesas Electronics CorporationBroadcom, Visteon Electronics, SmartCom, Sensata Technologies, Sonic Hybrids Ltd, Техносенс ООД , Елдоминвест ООД, Melexis Semiconductors, Микросистеми ООД и други. За част от студентите някои от фирмите предлагат стипендии и възможности за повишаване на практическата им подготовка чрез летни стажове в реална работна среда.

Международните контакти на катедрата дават възможност за ежегодно специализирано обучение на изявени студенти и докторанти в университети в Белгия, Гърция, Франция, Англия и Германия, а от 2016г. – и в Испания.

Катедра „Електронна техника и микроелектроника” участва в национални и международни проекти и предоставя на студентите възможности за включване в екипите по някои от тях. Във връзка със стартиралия проект студентите могат да осъществят международни мобилност в партниращите чуждестранни университета:

Karlsruhe Institute of Technology (KIT), Германия

Vilnius Gediminas Technical University (VGTU), Литва

Politehnica University of Bucharest (PUB), Румъния

След придобиване на ОКС „Бакалавър” катедрата предлага редовно и задочно обучение в следващите образователни степени: ОКС “Магистър” и ОНС (образователна и научна степен) „Доктор“.

 

Електротехника

Основна цел на обучението на магистрите от специалността \"Електротехника\" е да бъдат добре подготвени специализирани кадри за решаване на специфичните проблеми и модернизиране на многообразните електротехнологии, енергоснабдяването на промишлеността и бита, в зависимост от съвременните изисквания, поставени от ЕС. Това включва задълбочени познания и практически умения в области като теоретичната и приложната електротехника, електротехническите и електротехнологичните системи и съоръжения (електрически машини, електрически апарати, електрически задвижвания, комплектни устройства и агрегати, електротехнологични машини, апарати и системи, битови, транспортни и други съоръжения и системи), производствени и поточни линии в промишлеността и др.

Образователно квалификационна степен - Магистър

Професионална квалификация - Електроинженер

РЕАЛИЗАЦИЯ

  • Електроинженер

 

Smart Cities

Интелигентни системи за дома, офиса и медицината

Специалността обхваща акредитирани факултети в професионално направление 5.2. Електротехника, електроника и автоматика – Факултет Електронна техника и технологии и Факултет Aвтоматика, а също така и преподавателски състав от партньорските университети със съответния преподавателски състав и нужната експертиза и наукометрия. В обучаващите звена е налична лабораторната база, като се предвижда иновативни тематики да се представят пред студентите и от водещи специалисти в индустрията, създаваща интелигентни системи за дома офиса и медицината.

Защо да изберете тази специалност?

Съвременните тенденции на пазара на труда в Р. България и чужбина показват, че има нужда от подготвени инженери, които да могат да прилагат мултидисциплинарни знания от области, като: системотехника на електронни системи, хардуерно и софтуерно осигуряване на вградени системи, отдалечен мониторинг на физиологични параметри, електронни системи за телемедицина, алгоритми за управление, комуникационни протоколи, алгоритмично и програмно осигуряване на човеко-машинните интерфейси, невронни мрежи и машинно самообучение за обработката на гласови команди и жестове, изграждане на модели, които могат да опишат сложни закономерности в големи набори от данни, сензорно-базираното управление, автономни и интелигентни технологии, моделно-базираният подход за проектиране и моделиране чрез CAD системи, сензори и сензорни системи, проектиране и технологии на микро- и наносензори, електронни технологични системи за неиндустриални приложения.

Електронната и софтуерна индустрии, изискват специалисти с познания и умения за проектанти и системни интегратори на електронни системи в интелигентни системи за дома офиса и медицината. Разработваните системи за сградна автоматизация са насочени основно към повишаване на комфорта и енергийната ефективност.

За специалността.

Специалността \"Интелигентни системи за дома, офиса и медицината\", за ОКС \"Магистър\", съчетава фундаментални теоретични познания и  формира умения в студентите при проектиране, внедряване и експлоатация на интелигентни електронни системи, навлизащи все по-широко в дома, офиса и медицината. Учебният план е изготвен в съответствие с нормативните изисквания и има за цел, да осигури адекватно на пазара на труда качество на обучение на специалисти в една динамична и иновативна област. Необходимостта от подготвянето на инженери, които намират професионална реализация в тази бързо развиваща се индустрия, нараства с навлизането в бита офиса и медицината на все повече интелигентните системи, повишаващи комфорта и качеството на живот.

Обучението в специалността се осъществява основно чрез специализираща подготовка с отчитане и на интердисциплинарния характер на базовите знания и умения, необходими за успешната реализация на специалисти в тази област. Подготовката на студентите включва обучение в направления, като: алгоритми за управление на сградни инсталации, изкуствен интелект и невронни мрежи, комуникационни мрежови устройства и обмен на данни, сензорни мрежи, системи с интелигентно поведение, моделиране и CAD системи, електронни технологични системи с неиндустриално приложение, дигитално здраве и телемедицина, проектиране и технологии на микро- и наносензорни елементи, киберфизически системи за обработка и управление при инженерни и медицински процеси. Компетенциите, получени при обучението ще позволят на студентите да извършват проектантска, конструктивно-технологична и изследователска дейности за високотехнологични системи.

Покриването на такъв широк спектър от знания предполага наличието на сериозна инфраструктура и кадрово обезпечаване, което е постигнато чрез обединяването на усилията на три университета - Техническия университет - София, Технически университет - Варна и Университет \"Асен Златаров\" - Бургас.

Възможности за студентска мобилност

Международното сътрудничество на ФЕТТ се разширява значително през последните години. Факултетът участва в много двустранни Еразъм споразумения с партньори от Австрия, Чехия, Полша, Белгия и в други съвместни европейски програми. През 2010 г. бе открита съвместна лаборатория между ТУ - София и Университета в Лайден, Холандия. Факултетът организира в сътрудничество с Техническия университет в Делфт, Холандия Международна научна конференция \"Електроника» Тези контакти дават възможност за студентска мобилност и разширяване на опита.

Реализация

Завършващите специалност “Интелигентни системи за дома офиса и медицината”, ОКС \"Магистър\" притежават задълбочени теоретични знания, умения за решаване на инженерни проблеми, умения за постоянно самоусъвършенстване чрез анализ и обучение през целия живот.                                                        Магистър-инженерите, които завършат специалността трябва да са пълноценно подготвени за една нова и бързо развиваща се област, да притежават умения, които да прилагат върху обектите на своята работа, като:

- да формулират и самостоятелно да решават задачи, отнесени към обектите на съответната специализация; да прилагат в своята практика придобитите теоретични познания; да осъществяват комплексен технико-икономически подход и да прилагат съвременни компютърни методи и средства при решаване на инженерни задачи;

- да проектират и конструират електронни модули и системи с приложение в дома, офиса и медицината и да разработват съответната техническа документация;

- да провеждат експериментални изследвания с използване на съвременни измервателни и развойни средства и да анализират резултатите от изследванията, да разработват необходимата документация;

- да организират и извършват проучване, моделиране и оптимизация на параметри на електронни, микроелектронни и микроелектромеханични модули и системи;

- да организират производството и да управляват дейността на производствените звена, свързани с обектите на съответната специализация, да организират използването, поддържането и ремонта на съответните обекти;

- да разработват, контролират и оценяват проекти, както на национално, така и на европейско ниво;

- да разкриват проблемите в своята област, да определят начални и ограничителни условия и да прилагат системен подход при решаване на проблемите;

- да ръководят производствени колективи, да организират повишаване на квалификацията на работниците и служителите;

- да ръководят проектантски или изследователски колективи от национален или международен мащаб.

Реализацията на завършващите специалността е да ръководят проектирането, изследването и конструирането на интелигентни електронни модули и системи за дома, офиса и медицината; да асемблират и извършват системна интеграция на интелигентни електронни системи; да организират и управляват технологичната подготовка на производството; да експлоатират и поддържат интелигентни системи; да провеждат научно-изследователска дейност; да изпълняват и други мениджърски функции в компании,  административни и публични органи; да бъдат преподаватели в техническите университети, както и да бъдат обучавани в ОНС “Доктор”.

Интелигентно производство на електрическа енергия

Специалността \"Интелигентно производство на електрическа енергия\" за ОКС \"Магистър\", съчетава фундаментални теоретични познания и формира умения в студентите при производство, проектиране, внедряване, експлоатация и управление на системи за интелигентно производство и рационално използване на електрическа енергия.

Специалността предлага високо ниво на образование, което е съгласувано със съвременните потребности на индустрията и електроенергетиката при производството на електрическа енергия от възобновями източници. Задълбочените теоретични познания и професионални компетенции ще позволят на студентите да се справят с:

-различни проблеми при производството на електрическата енергия от възобновями източници;

-прилагането на научни методи за експлоатация и управление на системи за интелигентно производство на електрическа енергия;

- адаптиране на нови научни открития за генериране, присъединяване и използване на електрическа енергия;

- създаването на нови архитектури на системи за интелигентно производство на електрическа енергия, включващи класически и алтернативни източници на енергия.

Учебният план е изготвен в съответствие с нормативните изисквания и има за цел, да осигури адекватно на пазара на труда качество на обучение на специалисти в една динамично развиваща се иновативна област, каквато е интелигентно производство на електрическа енергия.

Обучението в специалността се осъществява основно чрез специализираща подготовка с отчитане и на интердисциплинарния характер на базовите знания и умения, необходими за успешната реализация на специалисти в тази област. Подготовката на студентите включва обучение в направления, като: генериране на електрическа енергия от различни първични източници; силови електронни преобразуватели в системи за производство на електрическа енергия; електрически хибридни системи и акумулиращи устройства; интелигентни електрически мрежи и системи с разпределени производители на електрическа енергия; системи за диспечерско управление в електроенергетиката; мониторинг и експлоатация на фотоволтаични електроцентрали; алгоритми за събиране, обработка и управление на данни; системи с интелигентно поведение и безконтактно предаване на електрическа енергия. Компетенциите получени при обучението ще позволят на студентите да извършват проектантска, конструктивно-технологична и изследователска дейности на системи за интелигентно производство на електрическа енергия.

Покриването на такъв широк спектър от знания предполага наличието на сериозна инфраструктура и кадрово обезпечаване, което е постигнато чрез обединяването на усилията на три университета - Техническия университет - София, Технически университет - Варна и Технически университет - Габрово.

Елементи и устройства на автоматиката и изчислителната техника

Обучението по докторска програма \"Елементи и устройства на автоматиката и изчислителната техника\" се осъществява в редовна, задочна и самостоятелна форма.  Продължителността на обучение е 3 години в редовна и четири години в задочна или самостоятелна форма на обучение. Обучението завършва със защита на докторска дисертация.

Основна цел на обучението е изграждане на висококвалифицирани учени в областта на електрониката, автоматиката и изчислителната техника чрез надграждане и обогатяване на знанията, получени от обучаемите при завършването на образователно-квалифакационните степени \"бакалавър\" и \"магистър\" по специалности \"Електроника\" и \"Компютърни системи и технологии\".

Научна специалност - Елементи и устройства на автоматиката и изчислителната техника

Професионално направление - 5.2 Електротехника, електроника и автоматика